Úvod  >  Jidlo a napoje  >  Černohorská kuchyně


 

Kulinářská cesta v Černé Hoře. Co jíst a pít

 

Černá Hora se může pochlubit kuchyní, která je silně ovlivněna chutěmi Středomoří a balkánského regionu

 


 

Černohorská kuchyně

 

 

Avtor Balkan Tours  15 února  2024

Černohorská kuchyně vypráví příběh a demonstruje kulinářské dědictví země. Od čerstvých mořských plodů až po aromatický olivový olej, pobřežní oblasti Černé Hory nabízejí lákavou škálu chutí.

Čerstvá zelenina zaujímá ústřední místo v černohorských pokrmech a dodává jim zářivé barvy, textury a živiny. Místní produkty jako rajčata, okurky a papriky jsou pověstné svou čerstvostí a schopností zvýraznit chuť každého pokrmu.

Černohorská kuchyně ztělesňuje bohatou historii země a přírodní bohatství. Je to nádherná kombinace chutí točících se kolem čerstvých místních surovin.

Kulinářská cesta v Černé Hoře

Olivový olej je základem černohorské kuchyně a odráží vliv středomořské chuti. Černohorský olivový olej, vyráběný z oliv pěstovaných v Jaderském moři, je známý pro svou vysokou kvalitu a výraznou chuť.  Používá se nejen k vaření, ale také se přidává do chleba, salátů a zeleniny, čímž zvýrazňuje jejich přirozenou chuť.

Zakysaná smetana, často používaná jako příloha, která skvěle doplní bohaté chutě pokrmů. Ať už pokapaná na pečené zelenině, podávaná ke grilovanému masu nebo zamíchaná do tradičních polévek, dodá lahodný nádech každému soustu.

Vzhledem ke svému balkánskému vlivu zahrnuje černohorská kuchyně i vydatná masitá jídla. Od čevapi, pokrmu z malých pečených klobás, až po speciality z hovězího masa, jako je teletina ispod sača, pomalu pečené jehněčí s kořenovou zeleninou, černohorské chutě přinášejí teplo a pohodlí na stůl.

Začněte svůj den černohorskou snídaní

Kačamak

Tradiční černohorská kaše, kterou místní jedí k plnohodnotné snídani nebo jako přílohu. Vyrobená z kukuřičné mouky a brambor, je ideální pro začátek dne. Podáváme se zakysanou smetanou a černohorským sýrem pro extra chuť.

Njeguši Prosciutto

Njeguši Prosciutto je symbolické černohorské jídlo spojené s dlouhou kulturou a tradicí země. Jedná se o vzduchem sušené a uzené maso vepřové kýty. Receptura se dědí po generace a zachovává si svou autenticitu a kvalitu.

Njeguši Prosciutto

Charakteristická chuť a vůně masa je výsledkem spojení horského, mořského vzduchu a bukového dřeva v procesu sušení.

Můžete si ho vychutnat samotný s chlebem nebo s jinými místními pokrmy pro příjemnou rovnováhu. Pro sladko-slanou kombinaci ji spárujte s čerstvými fíky nebo hrozny.

Burek

Toto těstové pečivo plné slaných ingrediencí je oblíbenou volbou pro vydatný začátek dne. Chutný pokrm se stal základem snídaně a je k dostání ve všech místních pekárnách.

Cernohorsky-burek

Burek není jen snídaňový pokrm, ale lze jej jíst i jako svačinku po celý den, což z něj činí univerzální pochoutku pro všechny příležitosti. Nejčastěji se nabízí s náplní z masa, sýra a špenátu.

Brav u Mlijeku

V kopcovitých oblastech severní Černé Hory má chov ovcí dlouhou tradici, díky čemuž je jehněčí maso hlavní součástí mnoha tradičních jídel.

Brav u Mlijeku

Brav u Mlijeku je černohorský pokrm známý pro své jemné jehněčí maso a dobrou chuť. Tento vydatný guláš má vše, co potřebujete k zasycení!

Pokrm se připravuje pomalým dušením jehněčího masa v mléce, ke kterému se přidá česnek, brambory, mrkev, petržel a semínka kopru.

Někdo nemá rád vůni jehněčího masa, ale v tomto pokrmu to téměř nepostřehnete, protože mléko pohltilo aroma jehněčího masa.

Buzara

Jídlo se v Černé Hoře obvykle dělí do tří regionů - hornatý, centrální a přímořský
Jak se přibližujete k pobřeží, začínají v nabídce převládat čerstvé mořské plody. A buzara je jednou z těch černohorských specialit, které musíte ochutnat.

Buzara

Buzara, jedná se o pokrm z mořských plodů, jako jsou krevety, mušle nebo chobotnice, které se vaří v omáčce z červeného nebo bílého vína. Přidá se k nim česnek, rajčatová šťáva, olivový olej a petrželka.

V nabídkách pobřežních restaurací v zemi se můžete setkat s mnoha recepty Buzary, jako vždy se liší v závislosti na dalším koření.

Pljevaljski sýr

Umění výroby sýra je hluboce vetkáno do kultury země. Maminky učí své děti receptům na domácí sýry odmala. Sýr se vyrábí v domácí kuchyni, místními řemeslníky po celé zemi. Pljevaljski je jedním z nejoblíbenějších místních sýrů v celé Černé Hoře.

Pljevaljski je sýr zrající v sudu a to mu dodává výraznou vůni a chuť. Solný roztok, ve kterém sýr zraje, mu dodává slanou chuť a krémovou texturu. Tento pokrm se konzumuje jen tak nebo v některých receptech.

Teletina ispod sača

Oblíbené jídlo pro Černohorce, které ukazuje jejich kulinářské znalosti. Skládá se z hovězího masa, brambor a nasycení masa chutí olivového oleje, bylinek a zeleniny.

Teletina ispod sača

Toto jídlo se obvykle jí během oslav, při kterých se setkávají blízcí pro nezapomenutelný kulinářský zážitek.

Chobotnicový salát

Většina turistů přijíždějících do Černé Hory chce ochutnat tento svěží a atraktivní salát. Někteří ze zvědavosti, jiní už chuť chobotnice znají a spěchají ji zařadit do svého jídelníčku. Chobotnice na vaření se loví hlavně z Jaderského moře.

Chobotnicový salát

Tradiční jídlo pro místní se připravuje tak, že se chobotnice nakrájí na plátky a osmaží s petrželkou a česnekem. Přidává se červená cibule a brambory, které přinášejí pokrmu svěžest, ocet a olivový olej vytvářejí nezastupitelná aromata.

Vína

Úrodná půda země a dostatek slunečního svitu vytvořily dlouhou tradici vinařství, přičemž většina vinic se nachází v jižních a pobřežních oblastech.

Chardonnay Krstač

Vína v Černé Hoře se vyrábějí především z odrůd jako Cabernet Sauvignon, Chardonnay a místních hroznů Krstač a Vranac.

Mezi nejznámější a nejdostupnější vína v regionu patří vína z produkce Plantaže. Možná se vám to bude zdát divné, ale jedná se o největší vinici v Evropě a jediné vinařství vyrábějící víno Krstač, známé svou suchou, ale bohatou chutí.

Černohorské pivo

Bez sklenky dobrého piva si místní kuchyni nevychutnáte. Pokud cestujete do Černé Hory, musíte ochutnat pivo Nikšičko, jehož historie sahá až do roku 1896.

Černohorské pivo Nikšičko

Vyrábí se z horského ječmene, tvrdé horské vody a hořkého extrémně aromatického chmele.

Pivo získalo řadu medailí z různých světových soutěží, které potvrzují jeho nepopiratelnou kvalitu.

V Černé Hoře najdete pivní lahve o objemu 500 ml, 250 ml a 300 ml. Restaurace a bary obvykle nabízejí 500ml nebo 330ml lahve.

Balkánská země je součástí bývalé Jugoslávie, takže zde najdete tradiční jídla ze sousedního Srbska a Chorvatska, ale i dalších balkánských zemí. Nejčastěji se jedná o musaku, fazole a karbanátky,pravdou je,že místní koření změnilo jejich chuť.

 

Dámské plavky

 

Doporučujeme přečíst


 

První společnou dovolenou

JIDLO a NAPOJE

Jak proměnit první společnou dovolenou v příjemný zážitek

 

 

Sarafovo

Destinace

Kde v Bulharsku bude vaše dovolená nejlevnější, aniž byste se připravili o potěšení

 

Bulharská kuchyně

JIDLO a NAPOJE

Bulharská kuchyně je kombinací gastronomických jídel a bohaté historie

 

 

 

 

balkantours

Facebook twitter instagram

Kontakty:

737 001 976

kontakt@balkantours.cz


© 2023  Všechna práva vyhrazena

Publikace na webu jsou napsány našimi vlastními reportéry a autory. Jakékoliv kopírování a šíření je přísně zakázáno.